Ekonomia

Ekonomia Ekonomia jest nauką o procesach gospodarczych w warunkach ograniczalności zasobów. Wykrywa i opisuje prawidłowości rządzące tymi procesami, a prawidłowości te nazywamy prawami ekonomicznymi. Procesy gospodarcze obejmują cztery fazy: produkcja; wytwarzanie dóbr materialnych i usług niematerialnych; podział; proces, w którym następuje rozdysponowanie wytworzonego dochodu między różne jednostki i grupy społeczne; wymiana; polega na zamianie praw własności; konsumpcja; używanie i zużywanie wytwarzanych dóbr i usług. Ekonomia zajmuje się formułowaniem prawidłowości rządzących procesami gospodarczymi, zaś polityka gospodarcza wykorzystuje znajomość tych prawidłowości do podejmowania decyzji i działań w gospodarce. Najważniejsze dla ekonomii są NBP i Ministerstwo Finansów. Klasyfikacja rynków wg. określonych kryteriów: według przestrzennego kryterium transakcji: rynki lokalne, rynki regionalne, rynki międzynarodowe, rynek globalny. Według kryterium przedmiotu wymiany: rynek dóbr i usług konsumpcyjnych, rynek czynników produkcji. W ujęciu branżowym – rynki różnych towarów. Ze względu na siłę przetargową poszczególnych podmiotów na rynku, tzn. sprzedawców i nabywców (kto dyktuje warunki): rynek nabywcy, rynek sprzedawcy. Ze względu na swobodę działania na nich podmiotów gospodarczych: rynki regulowane (np. prąd): wolny rynek (władza ustawodawcza nie sprawuje nad nim kontroli; swoboda określania cen i ilości sprzedawanego produktu).

Jak uzyskać dofinasowanie?

Jak uzyskać dofinasowanie? Otwieranie własnej firmy może stać się dobrym pomysłem na zwalczanie bezrobocia. Kiedy firma się zaczyna rozwijać potrzebuje dodatkowych rąk do pracy. Dlatego też w tej kwestii bardzo pomocne są urzędy pracy, oraz liczne programy regionalne, które dofinansowują takie posunięcia. Każdy z nas tak na prawdę zastanawia się jak zdobyć owe dofinasowanie? Odpowiedz jest prosta, każdy program wymaga odpowiedniego poparcia dokumentacją. Wśród niej na pewno znajdzie się biznes plan naszej działalności. W tej kwestii musimy ująć dość dokładnie, jaki jest cel naszej działalności, oraz przedmiot zadań i co ważne ile potrzebujemy pieniędzy na ową działalność. Najlepiej w tym celu wypisać wszystkie pozycje wymaganych sprzętów i dokonać ich wyceny. Im bardziej profesjonalny plan firmy tym większe są szanse na dostanie dofinasowania. Co ważne po otrzymaniu określonej kwoty tak na prawdę jedynym warunkiem stawianym przez urząd jest utrzymanie firmy przez rok w działalności. Po tym czasie nie musimy już zwracać powierzonej nam gotówki i cały wkład pozostaje w naszych rękach.

Dofinasowania na firmę

Dofinasowania na firmę Marzenie o własnej działalności chodzi po głowie wielu ludziom. Chcemy mieć coś własnego i sami decydować o sobie. Pierwszym krokiem do otwarcia firmy jest dobry pomysł, musimy nieźle się natrudzić, aby zbadać rynek pracy i sprawdzić, czego brakuje, jakiej dokładnie działalności usługowej. Jeśli w miejscu gdzie mieszkamy brakuje fryzjera watro o nim pomyśleć, z kolei, jeśli mechanika to też jest dobra myśl. Na pewno nie powinniśmy zakładać firmy, których na rynku jest już opór, ponieważ trudno będzie się nam wybić na rynku. Kiedy pomysł już jest trzeba zgromadzić fundusze. W tej kwestii wcale nie musimy mieć wiele na koncie, ponieważ zawsze możemy liczyć na dofinasowania. W tym celu watro jest odwiedzić urząd pracy, urząd miasta i sprawdzić, jakie są możliwe pomoce w tej kwestii. Zazwyczaj spore dofinasowania płyną ze strony funduszów pracy, Unii europejskiej czy też regionalnych programów operacyjnych. Dofinasowanie może okazać się poważnym zastrzykiem finansowym, który pozwoli na otwarcie swojej, wymarzonej firmy.

Oszczędzanie

Oszczędzanie Każdy z nas o czymś marzy i zazwyczaj marzenia ta da sie zrealizować z pomocą pieniędzy. W telewizji, internecie, gazetach, wszelkiego rodzaju banki bombardują nas informacjami i promocjami, zachęcają od oszczędzania, ale koniecznie u nich, co argumentują całą rzeszą informacji. My zaś możemy robić to na własną rękę – wystarczy klasyczna skarbonka czy po prostu, duży słoik. Sposobów na oszczędzanie jest mnóstwo i wcale nie musza być one bolesne czy męczące, bo tak naprawdę, ważne jest też pozytywne nastawienie do sprawy. Oszczędzamy nie po to, aby te pieniądze zniknęły, lecz, aby przeznaczyć je na określony cel np. podróż do dawno wymarzonego miejsca, na nową torebkę, na wyjście do teatru. Mogą być to małe rzeczy, a często, lub wielkie, wyjątkowe. To zależy tylko od nas. A sposób na to, aby nie odczuć skutków odkładania pieniędzy w portfelu jest wiele – najłatwiejszy, ale i najbardziej czasochłonny, jest taki: odkładać co np. tydzień zebrane w portfelu groszaki i wrzucać je do słoika. Możemy to zawęzić np. tylko do 50 gr, czy to 10 gr., lub, jeżeli lubimy się bawić w liczenie rodem z „Opowieści wigilijnej”, zdecydujmy się na same żółte monetki. Możemy też spróbować odkładać jedynie te monety o nominale 5 zł. I liczenia będzie mniej i lepiej to będzie wyglądać w słoiku. A ile radości będzie później przy rozbijaniu w celu wydania zaoszczędzonej sumy! Wymarzone wakacje po, co prawda roku czy dwóch odkładania złotówek, w końcu nadejdą! Aby jednak marzenie się spełniło, musimy być szczerzy sami przed sobą – a więc słoik, rzecz święta i nie podbieramy z niego, gdy na coś zabraknie!